Amerika Vize İşlemleri

ABD ÖGRENCİ VİZESİ BASVURU HUSUSLARI

 

Vizeye başvuracak kişi öncelikle herhangi bir Türkiye İş bankası şubesine giderek veya kredi kartıyla ödeyerek  16 Amerikan Doları ya da eşdeğer Türk Lirası ücret karşılığında A.B.D Vize Bilgi PIN numarası alacaktır. PIN numarası sayesinde ABD vizesiyle ilgili her turlu bilgiyi edinebilirsiniz. Censu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı size bu konuda yardımcı olacaktır.

 

PİN numarası sayesinde Amerikan Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü tek yetkili servisi olan Vize Bilgi Servisini arayabilirsiniz. İş bankasından aldığınız PİN numarası makbuzunuzun ertesi günü, göçmen ve göçmen olmayan vizeler hakkında bilgi almak için 212–340–4444 numaralı telefonu arayabilirisiniz. Vize bilgi servisi Pazartesi – Cuma günleri arası sabah saat 8.30’dan akşam saat 18.00’ye kadar hizmet vermektedir. Vize Bilgi Servisini kullanarak vizelerle ilgili bilgi almanın dışında vize başvurusu için randevu alabilirsiniz. Randevu saatinizden en erken beş dakika önce geliniz. Randevunuza on dakikadan fazla gecikirseniz randevunuz iptal edilir ve yeni bir PİN numarası ile yeni bir randevu almanız gerekir.

 

Seyahat etmek istediğiniz tarihten 6–8 hafta önce başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Acil durumlarda randevu almadan vize işlemi için görüşmek mümkündür. Ancak durumunuzun acili yetini gösteren bir belgeyi Censu Yurtdışı Eğitim Danışmalığı olarak sizinle bağlantı kurabileceğimiz numaralarla birlikte (312) 466–1586 no'lu faksa göndermemiz gerekmektedir. Bu fakslar zamanında incelenecek ve yanıtlanacaktır. 24 saat içerisinde Konsolosluktan bir yanıt alamazsak, Vize Bilgi Servisi'ni(212–340–4444)arayarak sizin adınıza bir randevu almamız gerekir.

 

Mülakatınız sonunda eğer vize başvurunuz onaylandıysa, pasaport başına 2$ lık ücret karşılığında UPS (United Parcel Service) tarafından sağlanan, kurye servisini kullanmanız gerekmektedir. Örneğin, bir aile beş kişiden oluşuyorsa 5 pasaport için toplam 10$ ücret ödenecektir. Ödeme, Dolar veya Türk lirası veya kredi kartı vasıtasıyla yapılabilir. Resmi seyahat hariç, tüm başvuru sahipleri pasaportlarını kurye servisi aracılığı ile alacaktır.

 

Amerika Birleşik Devletleri’ ne geçici bir ziyaret yapmayı planlayan Türk Vatandaşları ve başka ülkelerin vatandaşları göçmen olmayan bir ABD vizesine sahip olmaları gerekir. Başvuru ücreti olan 100 ABD Doları Dış bank’ın herhangi bir şubesine yatırılmalıdır. Bankadan alınacak 100 Dolarlık makbuz başvuru ile birlikte Konsolosluğa getirilmelidir. Bu ücret geri ödenmez.

 

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edecek olan her birey tarafından DS–156 vize başvuru formu doldurulmalıdır. 16 – 45 yaş arası bütün erkeklerin DS–157 formu doldurmaları gerekmektedir. Bu form DS–156 ‘‘Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formuna’’ ilave olarak doldurulmalıdır. Bütün öğrenci ve araştırma (F, J, M) vizesi için başvuru yapacaklar ve başvuru sahibi ile birlikte seyahat edecek eş ve çocuklar DS–158 ek formunu doldurmak zorundadırlar. Bu form DS–156 ‘‘Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formuna’’ ve gerekliyse DS–157 “ Göçmen Olmayan Vize Başvuru Ek Formuna” ilave olarak doldurulmalıdır. Başvuru sahipleri başvuru formundaki bütün soruları cevaplandırmalıdır.

 

Başvuru formları Censu Yurtdışı Eğitim Danışmalığında mevcuttur ve Eğitim Danışmanlarımız tarafından doldurulacaktır.

 

A.B.D. Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Seyahat acentesi veya kurye aracılığı ile başvuru kabul edilmez. Ancak anne ve babasının vizesi olup ABD’ye seyahat etmiş olan 14 yaşından küçük çocuklar ve 70 yaşından büyükler şahsen başvuru istenmediği takdirde, gerekli tüm belgeleri UPS ile Konsolosluk Bölümüne gönderebilirler. Diğer tüm başvuranlar şahsen başvuru yapmak zorundadır. UPS ye evden ya da işten 444 0033 no’lu telefon numarasından ulaşıp başvurunuzun alınmasını sağlayabilirsiniz. Bu numara cevap vermediği takdirde 312 444 0033 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

 

Başvuru sahibi, mülakat sırasında Türkiye ile olan sosyal, ekonomik, aile ve profesyonel bağlarının güçlü olduğunu ve kısa bir ziyaretten sonra Türkiye’ye geri döneceğini göstermek zorundadır.

 

AMERİKA ÖĞRENCİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

 

Amerika’da kalacağınız sürece geçerli olacak pasaportunuz, varsa eski pasaportlarınız

 • 1. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
 • 2. Son 6 ay içinde çekilmiş, 5x5 cm boyutlarında, 1 adet vesikalık fotoğrafınız (Fotoğraflarla ilgili özellikler aşağıda belirtilmiştir.)
 • 3. Vize ücretinin (131 USD) ödendiğine dair banka dekontu ( Dış bank- Fortis şubelerinden birine ödenecektir.) + 20 USD pin Ücreti (Randovi Ücreti)
 • 4. Servis ücretinin (200 USD) ödendiğine dair dekont (İnternet veya posta yoluyla ödenecektir.)
 • 5.Gideceğiniz eğitim kuruluşundan alınmış kabul mektubu “I–20 belgesi” ve proforma fatura (Censu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından getirtilecektir.)
 • 6.Öğrenciliğiniz devam etmiyorsa son diplomanızın fotokopisi
 • 7. Halen öğrenciliğiniz devam ediyorsa öğrenci belgeniz. Tatil dönemi dışında yurtdışına gidecekseniz okulunuzdan alınmış, eğitiminizden izninizin olduğunu gösteren mektup.
 • 8. Üniversite öğrencisiyseniz transkriptiniz
 • 9. Amerika’da kalacağınız sürece masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamanız için gereken belgeler:

Size ve/veya anne, baba, eş, kardeşe ait;

  • Banka cüzdanları veya hesap hareketlerini gösterir banka ekstreleri
  • Maaş bordroları veya iş sahibi iseler işyeri ile ilgili evrakların fotokopisi (Ticaret Odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi)
  • Malvarlığı varsa tapuların, araç varsa ruhsatının fotokopisi
  • Kira geliri varsa kira kontratı fotokopileri

 • 10. Çalışıyorsanız, son 3 aya ait maaş bordronuz, işyerinizden izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize   devam edebileceğinizi gösterir mektup (İşyerinize ait Ticaret Odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza   sirküleri, kuruluş gazetesi eklenecektir.)
 • 11. İngilizce öğrenmek için herhangi bir dil kursuna gittiyseniz aldığınız sertifikanın fotokopisi, sertifika almadıysanız kursa devam ettiğiniz tarihleri gösteren ve seviyenizi açıklayan bir mektup, herhangi bir dil yeterlilik sınavına girdiyseniz (TOEFL, IELTS vb) alınan skoru gösteren belge
 • 12. Öğrenci olmayan erkek adayların askerlik durumunu gösterir belge (askerlik şubesinden alınacak)
 • 13. Evliyseniz, evlilik cüzdanı fotokopisi
 • 14. Eksiksiz doldurulmuş DS–156, DS–158 formları (Censu yurtdışı Eğitim Danışmanlığında mevcuttur)
 • 15. 16–45 yaş arası erkek öğrenciler tarafından doldurulacak DS–157 formu (Censu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığında mevcuttur)
 • 16. 18 yaşın altındaki öğrenciler için anne ve babadan alınmış, noter onaylı muvaffakatname

ABD ÖGRENCİ VİZESİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ:

 • 1. Başvuru sahibi son 6 ay içinde çekilmiş tüm yüzü kaplayan bir fotoğraf getirmelidir. Tüm yüzü kaplayan fotoğraf direkt kameraya bakar şekilde çekilmiş olmalıdır.
 • 2. Yüz, fotoğrafın yaklaşık yüzde 50’sini kapsamalıdır.
 • 3. Fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalıdır.
 • 4. Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır. Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi/uzunluğu 25 mm - 35 mm olmalıdır. Göz seviyesi de fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm - 35 mm olmalıdır.
 • 5. Fotoğraf başvuran kişiyi açık şekilde tanımlamalıdır.
 • 6. Başvuru sahipleri düzgün giyinmiş olmalı ve şapka ve benzeri aksesuarlar takmamalıdır. Üniforma ya da başvuru sahibinin saçını veya başka özelliklerini kapayacak eşarp, başörtüsü giyilmemelidir. Eğer başvuru sahibi baş örtüsü giymek zorunda ise, fotoğrafta iki kulak ve alın açıkça görünmelidir.
 • 7. Fotoğraf çerçevesiz basılmalıdır.
 • 8. Arka fonu desenli veya koyu renkli fotoğraflar kabul edilmez.
 • 9. Hızlı çekim fotoğraflar ya da dijital kalite fotoğraflar kabul edilmemektedir. Fotoğraflar, standart muamele gerektiren film kullanılarak, standart tek lens refleks tipi fotoğraf makinesi ile çekilmelidir.

Vize Bilgi Servisine Erişim

Vize Bilgi Servisi’ne sadece İş Bankasından alacağınız PIN ile ulaşabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletlerinden resmi vize bilgisi alacağınız tek yetkili kaynağın Vize Bilgi Servisi olduğunu lütfen unutmayınız. İş Bankasından PIN kodunuzu aldıktan sonra, hem göçmen hem de göçmen olmayan vizelerle ilgili bilgi için lütfen aşağıdaki numarayı arayınız: ABD Vize Bilgi Servisi : 212-340-4444

 

VİZE BİLGİ SERVİSİ SIK SORULAN SORULAR

 

Soru: Bu servis sadece İstanbul’da mı verilmekte?

Cevap: Hayır, vize bilgisi ve randevular tüm Türkiye’de verilmektedir. Randevular, hem Ankara hem de İstanbul için verilecektir.

 

Soru: PIN ücreti ne kadardır?

Cevap: PIN 16 $ dır. Bu ücret, işlemin yapıldığı güne ait döviz kuru baz alınarak TL. Olarak da ödenebilir.

 

Soru: PIN’I ne zaman kullanabilirim?

Cevap: PIN’inizi aldıktan bir gün sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Hizmet saatleri Pazartesi’den Cuma’ya 09:- 20:00 arasıdır.

 

Soru: PIN’I bir defadan fazla kullanabilir miyim?

Cevap: PIN Vize Bilgi Servisi’ne yapılacak tek bir arama için geçerlidir.

 

Soru: Ailemin tümü için randevu almam gerekiyor Her bir kişi için ayrı bir PIN mi almalıyım?

Cevap: Hayır, aynı PIN’ I kullanarak kendiniz ve ailenizden 5 kişi için randevu  alabilirsiniz. PIN’in tutarı 16 $ dır. Bu beş kişi birlikte seyahat etmek kaydı ile  aile üyeleri, firma çalışanları, takım oyuncuları, müzik grubu üyeleri, vs. olabilir.

 

Soru: Vize Bilgisi için hala Elçiliği arayabilir miyim?

Cevap: Hayır, 3 Nisan itibarı ile ABD Elçiliği nin telefon numaralarından vize bilgisi verilmeyecektir. Lütfen vize ile ilgili tüm sorularınız için yeni servisi kullanın.

 

Soru: Vize Bilgi Servisinden nasıl faydalanacağım?

Cevap: Bu servis, size göçmen ve göçmen olmayan vize türleri için gerekenler ve başvuru prosedürleri ile ilgili kapsamlı bilgi verecek olan operatörlere ulaşmanızı sağlar. Eğer, göçmen olmayan vize için mülakata girmeniz gerekiyorsa, randevunuzu bu servis vasıtasıyla almak zorundasınız. Size verilen bu bilgileri dikkatlice dinlemek, vize için başvurduğunuzda size zaman kazandıracaktır. Çoğu başvuru sahibinin yaşadığı gecikmenin en büyük nedeni, gerekli dokümanları ve formları tamamlamadan başvurmalarıdır.

 

Soru: Vize Bilgi Servisi’nde ne tür bilgiler sağlanır?

Cevap: Bu servis, A.B.D.’ye girmek için vize başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşlarına, İran vatandaşlarına ve diğer yabancı milliyetlere mensup vatandaşlara doğru ve güncel bilgi sağlar. Arayanlar, ABD için göçmen olmayan vize türleri ile ilgili bilgiye ve vize başvurusu yapmak için bir başvuru sahibinin bilmesi gereken tüm bilgiye erişim sağlayabileceklerdir. Aynı zamanda, mülakat için gerekli randevuların tümü Vize Bilgi Servisi aracılığı ile verilir.

  * Ülke Vize İşlemleri
  * Özel İngilizce Eğitim
  * Sınav Hazırlık Program
  * İngiltere Bilgi Bankası
  * Malta Bilgi Bankası
  * Amerika Bilgi Bankası
  * Fransa Bilgi Bankası
  * Genel Bilgi Bankası
  * Türk Pasaport Bilgileri
  * Censu Wat Haber

İngiltere Dil Okulları
Malta Dil Okulları


Bu site  içeriği; GLOBAL ADIM Yurtiçi ve Yurtdışı Eğitim Hizmetleri Turizm Ticaret Gıda Sanayi Limited Şirketi tarafından hazırlanmıştır. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve fikir ve sanat eserleri kanunu ve diğer mevzuat hükümlerince koruma altındadır. "CENSU®" tescilli bir markadır. Markaların kullanım hakları GLOBAL ADIM firmalarına ait olup tüm hakları saklıdır © 2007 - 2017 / Son Günceleşme Tarihi: 20.02.20110