Los Angeles Hakkında

Amerika Los Angeles

LOS ANGELES HAKKINDA

Dünya’da Los Angeles kadar filmlere konu olan, televizyonda gözüken ve magazinlere kapak olan başka bir şehir daha yoktur. Los Angeles Amerika Rüyası’nın doğduğu yerdir.

 

Tarihi

Los Angeles'da ilk yerleşmenin M.O. 5000–6000 yılları arasında burada yasayan yerliler tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Los Angeles'a gelen ilk Avrupalı kasif Portekizli denizci Şuan Rodrigues Cabrillo'dur. Cabrillo 1542 yılında buraya ayak basmıştır. Ancak Los Angeles'a gerçek anlamda insan göçü 18. yüzyılda yaşanmıştır. 1769 yılında California'nın İspanyol yöneticisi Don Gaspar de Portola ve Junipero Serra, San Diego'nun kuzeyinde harekete geçtiler ve geçtikleri yerlerdeki insanları Hıristiyan olmaya zorladılar ve aynı zamanda geçtikleri yerler üzerinde yerleşimler inşa etmeye başladılar. Bunlarda iki tanesi: Mission San Gabriel Archangel” (1771) ve “Mission San Fernando Rey de Espena” yerleşmeleri bugünkü Los Angeles'ın temellerini oluşturdular. Bu iki yerleşmenin gelişmesi ile bugünkü Los Angeles meydana geldi. Bir dipnot olarak söyleyelim: Angel City (Melekler Şehri) Los Angeles tarihinde birçok facia (özellikle depremler) görmüştür.

 

Yüz Olcumu: 10 bin 500 kilometrekare'dir.

Nüfus: Yaklaşık 3.798.981

Zaman Dilimi: Los Angeles Pacific Time Zone (Pasifik Zaman Dilimi)'ndedir. Los Angeles Türkiye’den 9 saat geridedir.

 

VOLTAJ DÜZEYİ

110 volttur. Prizleri ikili olmasına rağmen yassı üçlüdür. Yanınızda elektrikli alet goturecekseniz kesinlikle bir adaptöre ihtiyaç vardır.

 

İKLİM

Los Angeles, Amerika'nın diğer şehirlerine nazaran daha sıcak bir iklime sahiptir. Yaz aylarında 32 derece olan sıcaklık, kıs aylarında 12 derecelere kadar düşüş gösterir.

 

GİYİM

İkilimi çöl iklimini andırdığı için yaz aylarında hafif kıyafetleri yanınıza almanız tavsiye olunur. Bunaltıcı sıcaklara karsın şapka ve güneşe karsı gözlüğünüzü yanınıza almanızı tavsiye ediyoruz. Aksam serinliğine karsı yinede yanınızda sweat-shirt gibi kıyafet bulundurmanız da önerilir. Kıs ayları fazla sert geçmediği için normal kışlık kıyafetler yeterlidir.

 

ULAŞIM

Bu şehirde birçok insan kendi arabalarını kullandıkları icin toplu tasıma araçları genellikle ya turistlere kalır ya da 16 yasından küçüklere, ancak otobüslerin az kullanılıyor olması bu şehirde otobüslerin çalışmadığı anlamına gelmemektedir. Aksine bu şehirde bulunan otobüsler oldukça dakiktir. Tabii ki bu dakiklik konusunda yoğun trafik yüzünden 1 saatlik gecikmeleri hesaba katmalısınız. Los Angeles'da taksi seçeneğini unutmamakta yarar var, taksiyle bir yerden bir yere gitmek isterseniz, yaklaşık yarım saat önceden taksi durağına telefon etmeniz gerekmektedir, ancak sunu da belirtelim ki, Los Angeles'da taksiler oldukça pahalı ulaşım araçlarıdır. Los Angeles trafiğinin karmaşası sizi korkutmasın. Burada karısı bir trafik sistemi var gibi görünse de, kısa zamanda birçok sokağın, bulvarın birbirine paralel olduğunu anlayacak ve bu karışıklığın içinde kolaylıkla yolları bulabildiğinizi göreceksiniz.

 

YEMEKLER

Los Angeles'da her bölgede, dünya mutfaklarından lezzetler bulabilmeniz mümkün. Cin mutfağından, Doğu mutfağına kadar birçok lezzeti bir arada bulabilirsiniz. Amerika'nın bütün eyaletleri yemek konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Ancak Los Angeles'da hayat her yönüyle hızlı yaşandığı için, genellikle yemekler ayaküstü yenir. Bunun içinde her köse basında fast food, tost, sosisli sandviç tezgâhına rastlayabilirsiniz. Özellikle Los Angeles sahillerinde, ister Malibu olsun, ister Venice olsun, hangi sahilde olursanız olun buralarda karnınız acıktığında sahil kenarında bulunan ufak büfelerden ya da tezgahlardan ayaküstü bir şeyler atıştırabilirsiniz. Tabii ki de Los Angeles gibi lüks bir şehirde yemek yemek sadece ayaküstü yerlerde olmuyor. Burası keyif ve zevk şehri olduğu için buna uygun restoranlar, kefeler şehrin her yerinde bulunuyor. Los Angeles'ta bulunan mekanları saymak oldukça zaman alır. Siz en iyisi dekorasyonunu beğendiğiniz bir mekana girin ve menüden bir yemek secin. Ancak dekorasyonunu beğendiğiniz bir mekanın oldukça pahalı olabileceği ihtimalini de hesaba katmayı unutmayın. Los Angeles'da eğer balık yemek isterseniz size önerebileceğiniz yer, Marine Del Rey olacaktır. Burada birçok balık restoranı bulunmaktadır. İster küçük bir balıkçıda, isterseniz de lüks bir restoranda okyanus manzarası esliğinde balık yemenin keyfini yasayabilirsiniz.

 

ALIŞVERİŞ

Alışveriş kelimesi Los Angeles için lüks butikler, markalı ürünler anlamına gelmektedir. Los Angeles'da bulunan mağazalarda ya da alışveriş merkezlerinde Versace, DKNY, Nike, Ferre, Dolce&Gabbana, Armani gibi dünyaca unlu markaların birçok şubelerini bulabilirsiniz. Tabii ki bu mağazaların vitrinlerine bakarken bile bu mağazaların ne kadar pahalı olabileceğini hayal edebilirsiniz. Los Angeles'ta markalı ürünleri daha ucuza satın almak isterseniz, birçok outlet mağaza olduğunu hatırlatalım. Bu outlet mağazalar genellikle Hollywood'da bulunuyor. Özellikle La Cienega Bulvarı 'nda bulunan Loehmann's adlı mağazada, lüks caddelerdeki ışıltılı vitrinlerde gördüğünüz birçok urunu, çok daha ucuz fiyata sunacak bir mağazadır. Los Angeles'da sokaklarda gezerken bu ışıltılı vitrinlere kendinizi kaptırabilir ve bütün paranızı burada bulunan ürünlere harcamak isteyebilirsiniz. Ancak sunu unutmayın, Los Angeles'tasınız, her kösesinden filmlerin fışkırdığı bir şehirdesiniz, alışveriş seçeneğinizi buna uygun bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

 

GEZİLECEK YERLER

Los Angeles ya da Melekler Şehri… Yüksek binalar, sarayları anımsatan villalar, ısıl ısıl reklam panoları, dünyaca unlu plajları, sayısız müzeleri, sinema salonları, Hollywood, Beverly Hills, Disneyland ve daha birçok özelliğiyle marka olan bir şehirdir.

 

Beverly Hills: Aslında Los Angeles'ın her bölgesi için san, şöhret ve zenginlik simgesi denilebilir, ancak Beverly Hills bu konuda diğer tüm bölgeleri geride bırakabilmiştir. Bu bölgede bulunan lüks villalar ve bu villalarda oturan unlu isimler, bu sokaklarda gezerken Palmiye ağaçlarının sokaklara kattığı değişik hava, son model arabalar, tasarım harikası binalar, sanat eseri konumunda yapılan bahçe düzenleri ile Beverly Hills, Los Angeles'a gelen birçok insanın gezmek istediği yerlerden bir tanesidir.

 

Hollywood: Burası bir rüya gibidir. Film karelerinde görmeye çok alışık olduğunuz Hollywood tabelasını ve kaldırımda bulunan ünlülerin el ve ayak izlerini görmek için Los Angeles'ı ziyarete gelen binlerce insan Hollywood'a akın etmektedir. Ancak Hollywood'da sadece ünlülerin ayak izlerinin bulunduğunu söylemek biraz haksızlık olur. Burada Hollywood bulvarının bulunduğu yerde yeniden onarılmış olan, Grauman's Chinese Theather - Cin Tiyatrosu, El Capitan sineması ve hemen yakınlarında kırmızı halısı ile Oscar törenlerinin yeri ve mekanı olan Kodak Tiyatrosu vardır. Hollywood'da yerlerde unlulerin ayak izlerine baktığınız kadar biraz da cevrenize bakmalısınız.

 

Marina Del Rey: Los Angeles'ın en büyük marinasıdır. Bu marina şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp güzel saatler geçirebileceğiniz bir yerdir. Burada bulunan balık restoranlarında enfes balıklar yiyebilir, okyanus havasını derin derin içinize çekebilirsiniz.

 

Disneyland: Eğlencenin ruhu burada yasıyor. Los Angeles'a gelip de buraya uğramadan don memeniz gerekmektedir. Burası sıradan bir eğlence parkının sınırlarını çoktan asmış, 7'den 70'e herkesin gözde mekanı olmuştur. Rengârenk bir dünya, bir yanda dünyanın en unlu çizgi film kahramanları, bir yanda ısıklar… Bolum bolum ayrılan eğlenceli ve şaşırtıcı alanlarıyla, Disneyland hayal edebileceğiniz gibi bir yer.

 

Malibu: Los Angeles'da bulunan en duru ve temiz denize sahiptir. Burada genellikle yıl boyunca birçok sörfçü ile karsılaşabilirsiniz. Mali bu’da sörf yapmak bir yasam kuralı gibidir. Birçok unlunun evinin burada bulunması Malibu'yu Los Angeles'da ayrı bir yere koymuştur.

 

Santa Monica: Okyanus kenarında, geniş yürüyüş parkurunda paten yapanlar, bisiklete binenler,

uzun ve geniş iskelesi ile Los Angeles'da oldukça ilgi çeken yerlerin arasında yer alır. Özellikle sıcak Los Angeles günlerinde diğer bölgelere göre 5- 6 derece daha serin olmasıyla burası sıcaktan bunalıp serinlemek isteyenlerin gözdesi olmuştur.

 

Üniversal Studios: İyi bir sinema izleyicisiyseniz, Los Angeles'ın her kösesinden fırlayan bir film sahnesine tanıklık edebilirsiniz. Ama siz bu filmlerin nasıl stüdyolarda çekildiğini merak ediyorsanız, Los Angeles'a gelen her turist gibi, Üniversal Stüdyoları’nda bir gezi turu yapmalısınız. Bu stüdyoları gezmek size oldukça eğlenceli gelecektir. Ancak, bu gezinin sonunda filmlerde yapılan birçok hileyi öğreneceğiniz için, Amerikan filmleri gözünüzde eski inandırıcılıklarını kaybedecektir.

 

Venice Beach: Bu sahili birçok filmlerde hatırlayacaksınızdır. Minik bikinileriyle paten yapan genç kızlar, ustu acık arabalarla gezen gençler, sahilde uzanıp günesin keyfini çıkaranlar, okyanusun dalgalarında sörf yapanlar… İste size bir Los Angeles klasiği daha, dedirtecek bir yer.

 

Griffith Park: Bu park belki size New York'ta Central Park kadar ilgi çekici gelmeyebilir ancak, yürüyüş parkurları, golf sahaları, içinde bulunan hayvanat bahçesi ile yeşillikler içinde güzel saatler geçirebileceğiniz bir yer. Ayrıca burada bulunan gözlem kulesi ile Los Angeles'ı kus bakıs izleyebilmek size ayrı keyif verecektir.

 

EĞLENCE HAYATI

Los Angeles'ta eğlence anlamında neler söylenir bilinmez doğrusu… çılgın bir gece hayatı, içki bardaklarının birinin boşalıp birinin dolduğu barlar, güzel kızların dans ettiği gece kulüpleri, ister caz, ister blues, ister rock, ister klasik… her tarzdan müzik zevkine hitap eden gece kulüpleri ile Melekler Şehri geceleri bir anda Eğlence Şehri olup çıkıyor. Malibu, Santa Monica, Venice gibi sahillerde gündüz güneş, gece ay ışığı altında yapılan partiler, Hollywood Bulvarı ve paralelinde bulunan Sunset Bulvarı'nda sayısız mekanlarda sabahlara kadar suren müzik, eğlence ve Los Angeles'da belli zamanlarda yapılan senliklerle adına yakışır cinsten eğlenceler yaşanır.

 

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Türk Konsolosluğu: Turkish Consulate General 4801 Wilshire Blvd., Suit 310 Los Angeles, CA 90010 - Tel:(213) 937 – 0118 veya 0110


Nasıl Telefon Edilir? 01190 + alan kodu + tel numarası


Telefon Kodu:
Amerika 1, Los Angeles 213


Ambulans / Polis / İtfaiye:
911

  * Ülke Vize İşlemleri
  * Özel İngilizce Eğitim
  * Sınav Hazırlık Program
  * İngiltere Bilgi Bankası
  * Malta Bilgi Bankası
  * Amerika Bilgi Bankası
  * Fransa Bilgi Bankası
  * Genel Bilgi Bankası
  * Türk Pasaport Bilgileri
  * Censu Wat Haber

İngiltere Dil Okulları
Malta Dil Okulları


Bu site  içeriği; GLOBAL ADIM Yurtiçi ve Yurtdışı Eğitim Hizmetleri Turizm Ticaret Gıda Sanayi Limited Şirketi tarafından hazırlanmıştır. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve fikir ve sanat eserleri kanunu ve diğer mevzuat hükümlerince koruma altındadır. "CENSU®" tescilli bir markadır. Markaların kullanım hakları GLOBAL ADIM firmalarına ait olup tüm hakları saklıdır © 2007 - 2017 / Son Günceleşme Tarihi: 20.02.20110